Critics Choice Awards 2021 Winners List (Updating Live)

Critics Choice Awards 2021 Winners List (Updating Live)

March 8, 2021

With the 2021 awards season is in full swing, the 26th annual Critics Choice Awards will honor the best and brightest in both film and television on Sunday.

This year’s ceremony is an in-person/virtual hybrid show, with host Taye Diggs and some of the presenters filming from a stage in Los Angeles, while nominees appear remotely from various locations around the world (like Emmy and Golden Globe nominees).

Netflix received 46 film nominations, and combined with the 26 TV nods announced last month, the streamer’s total comes to 72 — the most for any studio or network. A24 was the second-most nominated film studio with 14, and Amazon Studios was close behind with 13. Across film and TV, HBO was the second-most nominated with 24, and Amazon Studios garnered 18 in total.

“Mank,” an examination of “Citizen Kane” co-writer Herman Mankiewicz, led the field with 12 nominations, including best picture, director, actor for Gary Oldman and supporting actress for Amanda Seyfried. “The Crown” and “Ozark” led the TV field with six noms each.

See the full nominees and winners list below, which will be updated during the show.

FILM:

Best Picture

“Da 5 Bloods” (Netflix)
“Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
“Mank” (Netflix)
“Minari” (A24)
“News of the World” (Universal Pictures)
“Nomadland” (Searchlight Pictures)
“One Night in Miami” (Amazon Studios)
“Promising Young Woman” (Focus Features)
“Sound of Metal” (Amazon Studios)
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Best Director

Lee Isaac Chung, “Minari” (A24)
Emerald Fennell, “Promising Young Woman” (Focus Features)
David Fincher, “Mank” (Netflix)
Spike Lee, “Da 5 Bloods” (Netflix)
Regina King, “One Night in Miami” (Amazon Studios)
Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures)

Best Actor

Ben Affleck, “The Way Back” (Warner Bros)
Riz Ahmed, “Sound of Metal” (Amazon Studios)
Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
Tom Hanks, “News of the World” (Universal Pictures)
Anthony Hopkins, “The Father” (Sony Pictures Classics)
Delroy Lindo, “Da 5 Bloods” (Netflix)
Gary Oldman, “Mank” (Netflix)
Steven Yeun, “Minari” (A24)

Best ActressViola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)

Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday” (Hulu)
Sidney Flanigan, “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features)
Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman” (Netflix)
Frances McDormand, “Nomadland” (Searchlight Pictures)
Carey Mulligan, “Promising Young Woman” (Focus Features)
Zendaya, “Malcolm & Marie” (Netflix)

Best Supporting Actor

Chadwick Boseman, “Da 5 Bloods” (Netflix)
Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros)
Bill Murray, “On the Rocks” (A24/Apple TV Plus)
Leslie Odom Jr., “One Night in Miami” (Amazon Studios)
Paul Raci, “Sound of Metal” (Amazon Studios)

Best Supporting Actress

Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios)
Ellen Burstyn, “Pieces of a Woman” (Netflix)
Glenn Close, “Hillbilly Elegy” (Netflix)
Olivia Colman, “The Father” (Sony Pictures Classics)
Amanda Seyfried, “Mank” (Netflix)
Yuh-Jung Youn, “Minari” (A24)

Best Young Actor/Actress

Ryder Allen, “Palmer” (Apple TV Plus)
Ibrahima Gueye, “The Life Ahead” (Netflix)
Alan Kim, “Minari” (A24)
Talia Ryder, “Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features)
Caoilinn Springall, “The Midnight Sky” (Netflix)
Helena Zengel, “News of the World” (Universal Pictures)

Best Acting Ensemble

“Da 5 Bloods” (Netflix)
“Judas and the Black Messiah” (Warner Bros)
“Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
“Minari” (A24)
“One Night in Miami” (Amazon Studios)
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Best Original Screenplay

“Mank” (Netflix) – Jack Fincher
“Minari” (A24) – Lee Isaac Chung
“Never Rarely Sometimes Always” (Focus Features) – Eliza Hittman
“Promising Young Woman” (Focus Features) – Emerald Fennell
“Sound of Metal” (Amazon Studios) – Darius Marder, Abraham Marder
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Aaron Sorkin

Best Adapted Screenplay

“The Father” (Sony Pictures Classics) – Christopher Hampton, Florian Zeller
“First Cow” (A24) – Jonathan Raymond, Kelly Reichardt
“Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix) – Ruben Santiago-Hudson
“News of the World” (Universal Pictures) – Luke Davies, Paul Greengrass
“Nomadland” (Searchlight Pictures) – Chloé Zhao
“One Night in Miami” (Amazon Studios) – Kemp Powers

Best Production Design

“Emma” (Focus Features) – Kave Quinn, Stella Fox
“Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix) – Mark Ricker, Karen O’Hara, Diana Stoughton
“Mank” (Netflix) – Donald Graham Burt, Jan Pascale
“News of the World” (Universal Pictures) – David Crank, Elizabeth Keenan
“The Personal History of David Copperfield” (Searchlight Pictures) – Cristina Casali, Charlotte Dirickx
“Tenet” (Warner Bros) – Nathan Crowley, Kathy Lucas

Best Cinematography

“Da 5 Bloods” (Netflix) – Newton Thomas Sigel
“First Cow” (A24) – Christopher Blauvelt
“Mank” (Netflix) – Erik Messerschmidt
“Minari” (A24) – Lachlan Milne
“News of the World” (Universal Pictures) – Dariusz Wolski
“Nomadland” (Searchlight Pictures) – Joshua James Richards
“Tenet” (Warner Bros) – Hoyte Van Hoytema

Best Costume Design

“Emma” (Focus Features) – Alexandra Byrne
“Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix) – Ann Roth
“Mank” (Netflix) – Trish Summerville
“Mulan” (Walt Disney Pictures) – Bina Daigeler
“The Personal History of David Copperfield” (Searchlight Pictures) – Suzie Harman, Robert Worley
“Promising Young Woman” (Focus Features) – Nancy Steiner

Best Editing

“The Father” (Sony Pictures Classics) – Yorgos Lamprinos
“Mank” (Netflix) – Kirk Baxter
“Nomadland” (Searchlight Pictures) – Chloé Zhao
“Sound of Metal” (Amazon Studios) – Mikkel E.G. Nielsen
“Tenet” (Warner Bros) – Jennifer Lame
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Alan Baumgarten

Best Hair and Makeup

“Emma” (Focus Features)
“Hillbilly Elegy” (Netflix)
“Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix)
“Mank” (Netflix)
“Promising Young Woman” (Focus Features)
“The United States vs. Billie Holiday” (Hulu)

Best Visual Effects

“Greyhound” (Apple TV Plus)
“The Invisible Man” (Universal Pictures)
“Mank” (Netflix)
“The Midnight Sky” (Netflix)
“Mulan” (Walt Disney Pictures)
“Tenet” (Warner Bros)
“Wonder Woman 1984” (Warner Bros)

Best Score

“The Midnight Sky” (Netflix) – Alexandre Desplat
“Mank” (Netflix) – Trent Reznor, Atticus Ross
“Minari” (A24) – Emile Mosseri
“News of the World” (Universal Pictures) – James Newton Howard
“Soul” (Pixar) – Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross
“Tenet” (Warner Bros) – Ludwig Göransson

Best Song

“Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” (Netflix) – “Husavik (My Home Town)”
“The Life Ahead” (Netflix) – “Io Si (Seen)”
“Judas and the Black Messiah” (Warner Bros) – “Fight for You”
“One Night in Miami” (Amazon Studios) – “Speak Now”
“The Outpost” (Chicken Soup for the Soul Entertainment) – “Everybody Cries”
“The United States vs. Billie Holiday” (Hulu) – “Tigress & Tweed”

Best Foreign Language Film

“Another Round” (Samuel Goldwyn Films)
“Collective” (Magnolia Pictures)
“La Llorona” (Shudder)
“The Life Ahead” (Netflix)
“Minari” (A24)
“Two Of Us” (Magnolia Pictures)

Best Comedy

“Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios)
“The Forty-Year-Old Version” (Netflix)
“The King of Staten Island” (Universal Pictures)
“On the Rocks” (A24/Apple TV+)
“Palm Springs” (Hulu/NEON)
“The Prom” (Netflix)

TELEVISION:

Best Drama Series

“Better Call Saul” (AMC)
“The Crown” (Netflix)
“The Good Fight” (CBS All Access)
“Lovecraft Country” (HBO)
“The Mandalorian” (Disney Plus)
“Ozark” (Netflix)
“Perry Mason” (HBO)
“This Is Us” (NBC)

Best Actor in a Drama Series
Jason Bateman – “Ozark” (Netflix)
Sterling K. Brown – “This Is Us” (NBC)
Jonathan Majors – “Lovecraft Country” (HBO)
Josh O’Connor – “The Crown” (Netflix)
Bob Odenkirk – “Better Call Saul” (AMC)
Matthew Rhys – “Perry Mason” (HBO)

Best Actress in a Drama Series
Christine Baranski – “The Good Fight” (CBS All Access)
Olivia Colman – “The Crown” (Netflix)
Emma Corrin – “The Crown” (Netflix)
Claire Danes – “Homeland” (Showtime)
Laura Linney – “Ozark” (Netflix)
Jurnee Smollett – “Lovecraft Country” (HBO)

Best Supporting Actor in a Drama Series
Jonathan Banks – “Better Call Saul” (AMC)
Justin Hartley – “This Is Us” (NBC)
John Lithgow – “Perry Mason” (HBO)
Tobias Menzies – “The Crown” (Netflix)
Tom Pelphrey – “Ozark” (Netflix)
Michael K. Williams – “Lovecraft Country” (HBO)

Best Supporting Actress in a Drama Series
Gillian Anderson – “The Crown” (Netflix)
Cynthia Erivo – “The Outsider” (HBO)
Julia Garner – “Ozark” (Netflix)
Janet McTeer – “Ozark” (Netflix)
Wunmi Mosaku – “Lovecraft Country” (HBO)
Rhea Seehorn – “Better Call Saul” (AMC)

Best Comedy Series 
“Better Things” (FX)
“The Flight Attendant” (HBO Max)
“Mom” (CBS)
“Pen15” (Hulu)
“Ramy” (Hulu)
“Schitt’s Creek” (Pop TV)
“Ted Lasso” (Apple TV Plus)
“What We Do in the Shadows” (FX)

Best Actor in a Comedy Series
Hank Azaria – “Brockmire” (IFC)
Matt Berry – “What We Do in the Shadows” (FX)
Nicholas Hoult – “The Great” (Hulu)
Eugene Levy – “Schitt’s Creek” (Pop TV)
Jason Sudeikis – “Ted Lasso” (Apple TV Plus)
Ramy Youssef – “Ramy” (Hulu)

Best Actress in a Comedy Series
Pamela Adlon – “Better Things” (FX)
Christina Applegate – “Dead to Me” (Netflix)
Kaley Cuoco – “The Flight Attendant” (HBO Max)
Natasia Demetriou – “What We Do in the Shadows” (FX)
Catherine O’Hara – “Schitt’s Creek” (Pop TV)
Issa Rae – “Insecure” (HBO)

Best Supporting Actor in a Comedy Series
William Fichtner – “Mom” (CBS)
Harvey Guillén – “What We Do in the Shadows” (FX)
Daniel Levy – “Schitt’s Creek” (Pop TV)
Alex Newell – “Zoey’s Extraordinary Playlist” (NBC)
Mark Proksch – “What We Do in the Shadows” (FX)
Andrew Rannells – “Black Monday” (Showtime)

Best Supporting Actress in a Comedy Series
Lecy Goranson – “The Conners” (ABC)
Rita Moreno – “One Day at a Time” (Pop TV)
Annie Murphy – “Schitt’s Creek” (Pop TV)
Ashley Park – “Emily in Paris” (Netflix)
Jaime Pressly – “Mom” (CBS)
Hannah Waddingham – “Ted Lasso” (Apple TV Plus)

Best Limited Series
“I May Destroy You” (HBO)
“Mrs. America” (FX)
“Normal People” (Hulu)
“The Plot Against America” (HBO)
“The Queen’s Gambit” (Netflix)
“Small Axe” (Amazon Studios)
“The Undoing” (HBO)
“Unorthodox” (Netflix)

TV Movie
“Bad Education” (HBO)
“Between the World and Me” (HBO)
“The Clark Sisters: First Ladies of Gospel” (Lifetime)
“Hamilton” (Disney Plus)
“Sylvie’s Love” (Amazon Prime Video)
“What the Constitution Means to Me” (Amazon Prime Video)

Best Actor in a Limited Series or TV Movie
John Boyega – “Small Axe” (Amazon Prime Video)
Hugh Grant – “The Undoing” (HBO)
Paul Mescal – “Normal People” (Hulu)
Chris Rock – “Fargo” (FX)
Mark Ruffalo – “I Know This Much is True” (HBO)
Morgan Spector – “The Plot Against America” (HBO)

Best Actress in a Limited Series or TV Movie
Cate Blanchett – “Mrs. America” (FX)
Michaela Coel – “I May Destroy You” (HBO)
Daisy Edgar-Jones – “Normal People” (Hulu)
Shira Haas – “Unorthodox” (Netflix)
Anya Taylor-Joy – “The Queen’s Gambit” (Netflix)
Tessa Thompson – “Sylvie’s Love” (Amazon Prime Video)

Best Supporting Actor in a Limited Series or TV Movie
Daveed Diggs – “The Good Lord Bird” (Showtime)
Joshua Caleb Johnson – “The Good Lord Bird” (Showtime)
Dylan McDermott – “Hollywood” (Netflix)
Donald Sutherland – “The Undoing” (HBO)
Glynn Turman – “Fargo” (FX)
John Turturro – “The Plot Against America” (HBO)

Best Supporting Actress in a Limited Series or TV Movie
Uzo Aduba – “Mrs. America” (FX)
Betsy Brandt – “Soulmates” (AMC)
Marielle Heller – “The Queen’s Gambit” (Netflix)
Margo Martindale – “Mrs. America” (FX)
Winona Ryder – “The Plot Against America” (HBO)
Tracey Ullman – “Mrs. America” (FX)

Best Talk Show
“Desus & Mero” (Showtime)
“Full Frontal with Samantha Bee” (TBS)
“The Kelly Clarkson Show” (Syndicated)
“Late Night with Seth Meyers” (NBC)
“The Late Show with Stephen Colbert” (CBS)
“Red Table Talk” (Facebook Watch)

Best Comedy Special 
“Fortune Feimster: Sweet & Salty” (Netflix)
“Hannah Gadsby: Douglas” (Netflix)
“Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill” (Netflix)
“Marc Maron: End Times Fun” (Netflix)
“Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia” (Netflix)
“Patton Oswalt: I Love Everything” (Netflix)

Best Short Form Series
“The Andy Cohen Diaries” (Quibi)
“Better Call Saul: Ethics Training with Kim Wexler” (AMC)
“Mapleworth Murders” (Quibi)
“Nikki Fre$h” (Quibi)
“Reno 911!” (Quibi)
“Tooning Out the News” (CBS All Access)

Clayton Davis is a voting member of the Critics Choice Association for both film and television.

2021 Academy Awards Predictions

  • 2021 Oscar Predictions: The Collective
  • 2021 Oscar Predictions: All Categories

Read More About:

Source: Read Full Article